Sukan aloitus varpaasta varteen, 4 tapaa


Viimeisten vuosien aikana tapa aloittaa sukka kärjestä on yleistynyt. Itselleni se on nykyään lähes aina se ainut ja oikeakin tapa, mutta myös moni muu on rohkaistunut neulomaan sukkia varpaista varteen.
Parastahan neulomisessa on se, että aina tulee uusia tapoja, joita voi kokeilla ja saa samalla uutta inspiraatiota ja ideoita.
Minkä takia neuloa sukat varpaasta varteen?
- Neulomalla sukan varpaasta varteen saa helpommin määriteltyä langan menekin.
- Saa tehtyä juuri niin pitkät sukat, kuin mihin lankaa riittää
- Ei tarvitse luoda niin montaa silmukkaa, aloitus voi olla nopeampi ja helpompi, kun oppii eri aloitustapoja
- Tulee väkisinkin kokeiltua erilaisia kantapäitä
- Saa vaihtelua omiin tapoihin
Itse olen siis pitänyt tästä tavasta jo vuosia. Teen sukat lähes aina pyöröpuikoilla ja magic loop tekniikalla, yleensä vielä kaksi sukkaa yhtä aikaa. Kärsin nimittäin toisen sukan syndroomasta, eli ilman tätä tapaa tuskin koskaan neuloisin niitä sukkien pareja loppuun.
Magic loop tekniikalla sukan aloittaminen kärjestä tuntuu siis ainakin itselleni helpommalta, kuin pitkien silmukkarivien luominen, laskeminen ja jakaminen tasaisesti puikoille. Toki jokainen löytää oman tapansa, mutta tässä esittelen neljä erilaista tapaa aloittaa sukka kärjestä.
Alta löytyy aloitusohjeiden lisäksi ohjeita myös kantapäihin ja päättelyyn, kun sukka neulotaan varpaasta varteen. Toivottavasti näistä on iloa ja hyötyä!


4 tapaa aloittaa sukka kärjestä
Videolla esitellään yksityiskohtaisesti seuraavat tavat. Monia muitakin on, mutta nämä olen itse kokenut käteviksi.
Tarvitset siis lankaa ja siihen sopivat pyöröpuikot, vähintään 60 cm pitkät.
- Silmukoiden poimiminen vastakkaiselta puolelta
- Kaksi kerrosta neuletta, jonka jälkeen silmukoiden poimiminen vastakkaiselta puolelta
- Kasialoitus (nimiä voi olla monia)
- Turkkilainen aloitus (nimiä voi olla monia)
Lue vielä videon alta muut vinkkini varpaasta varteen neulotun sukan neulomiseen!
Sukan aloitus kärjestä, erilaisia kantapäitä
Kun sukka aloitetaan kärjestä, tulee seuraavaksi haasteeksi sukan kantapää. Olen tekemässä tähän liittyen lisää ohjeita, ja lisään niitä tähän myös kun saan niitä valmiiksi. Mutta googlaamalla löytyy myös varmasti.
- Tiimalasikantapää
- Jälkijättöinen kantapää
- Viimeisenä neulottava varsi
- Tomaattikantapää
- Perinteinen kantapää, mutta varpaasta varteen
Joustava päättely
Kun sukka neulotaan varpaasta varteen, tulee päättely tehdä myös tarpeeksi löysäksi. Sitä ennen kannattaa kokeilla tarvitseeko tehdä myös levennyksiä pohkeen kohdalle, varsinkin jos varresta tulee pitkä.
Varteen sopii kuitenkin parhaiten joustava päättely. Se jättää varren päättelyn tarpeeksi joustavaksi, jotta varsi ei kiristä käytössä.



